Sergei Naryshkin

Venäjän parlamentin alahuoneen duuman puhemies Sergei Naryshkin vierailee Suomessa 3.–4.4.2013 eduskunnan puhemiehen Eero Heinäluoman kutsusta. Naryshkin tapaa Heinäluoman lisäksi muun muassa tasavallan presidentti Sauli Niinistön, pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) ja ulkoministeri Erkki Tuomiojan (sd.).

Naryshkin valtuuskuntineen saapuu eduskuntaan keskiviikkona 3. huhtikuuta. Naryshkin käy ensin kahdenkeskiset keskustelut Heinäluoman kanssa, minkä jälkeen keskusteluihin liittyvät Naryshkinin mukana seuraavat venäläiset kansanedustajat ja Suomen eduskuntaryhmien edustajat.

Myöhemmin päivällä Naryshkin tapaa tasavallan presidentti Sauli Niinistön ja pääministeri Jyrki Kataisen (kok.). Torstaina 4. huhtikuuta Naryshkin tapaa eduskunnassa ulkoministeri Erkki Tuomiojan (sd.).

Vierailun ohjelmaan kuuluu myös Naryshkinin puhe UKK-seuralle Suomalaisella Klubilla. Tämän jälkeen duuman puhemies valtuuskuntineen siirtyy Säätytalolle, missä allekirjoitetaan Venäjän historiallisen seuran ja Suomen Kansallisarkiston välistä yhteistoimintaa koskeva muistio. Säätytalolla Naryshkin tapaa myös muun muassa Historian ystävien liiton, Suomi-Venäjä-seuran, Aleksanteri-instituutin ja Paasikivi-seuran edustajia.

Venäjän duuman puhemies on edellisen kerran vieraillut Suomessa vuonna 2004 ja varapuhemies vuonna 2008. Vuonna 2004 eduskunnan puhemiehenä toimi Paavo Lipponen ja duumaa johti Boris Gryzlov.

By VictoriaMedia

Victoria Media eli Kerttu Vali on Uutisharrastaja, Uutiskissa, Vaikuttaja, Luontoaktivisti, Lukutoukka, Nörtti, Tiedonkerääjä sekä Tutkija.