large_0_1465977586_5517-98-613-IMG_7645

Kuva: Senaatti Kiinteistöt

Helsingin Sanomat julkaisi 3.8.2016 lehdessään artikkelin liittyen Nauvon merivartioaseman myyntiin. Artikkeli voi luoda lukijalle virheellisen kuvan siitä, että Rajavartiolaitos olisi lakkauttamassa toimintojaan Nauvossa.

Rajavartiolaitos haluaa korostaa, ettei se ole lakkauttamassa Nauvon merivartioasemaa, eikä sillä ole ollut sellaista edes suunnitelmissa. Senaattikiinteistöt on myymässä kiinteistöä, jossa Rajavartiolaitos on nykyisin  vuokralaisena. Rajavartiolaitoksen tehtävien hoidon kannalta Nauvon nykyisen merivartioaseman sijainti on hyvä ja tilat tarkoituksenmukaiset, joten Rajavartiolaitoksella on tarkoituksena jatkaa toimintaansa Nauvossa nykyisissä tiloissa myös mahdollisen omistajavaihdoksen jälkeen.

Rajavartiolaitos ei myöskään yhdy miltään osin artikkelissa todettuun Senaattikiinteistöjen myyntipäällikkö Jyrki Maikolan näkemykseen, että myös Rajavartiolaitokselle olisi yhden tekevää kuka tai mikä taho kyseisen kiinteistön mahdollisesti ostaa. Tämäkin seikka on Nauvon osalta tuotu selkeästi esille Senaattikiinteistöille.

By VictoriaMedia

Victoria Media - Kotimaan Uutiset, Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka. Email: kotimaanuutiset@victoriamedia.fi