2015-10-28 15_22_40-Koppari - Porvoo

Tänään keskiviikkona 28. lokakuuta avatusta Koppari-verkkopalvelusta löytyvät porvoolaisten nuorten palvelut yhdestä osoitteesta. Kopparin palvelukarttaan on koottu hyvinvointiin, terveyteen, toimeentuloon, opintoihin, työllistymiseen ja yrittäjyyteen liittyvien palvelujen esittelyt. Koppari löytyy osoitteesta www.koppari.fi/porvoo. Palvelu on suomeksi ja ruotsiksi, ja se toimii myös mobiililaitteilla.

Porvoossa on nuorten parissa toimivien ammattilaisten tavoitteena ollut jo jonkin aikaa tarjota palveluita nuorille ns. yhden luukun -mallilla. Nuoren asiakkaan tulisi saada tarvitsemansa palvelu yhdellä yhteydenotolla. Ensimmäinen vaihe tähän suuntaan toteutuu nyt Koppari-palvelun käyttöönotolla, kertoo palvelukokonaisuuden valmistelua koordinoinut Tuija Öberg Porvoon kaupungin sivistystoimesta.

Nuorille palveluja tarjoavat tahot ovatkin lähteneet innolla mukaan, ja valmista on syntynyt vauhdilla, jatkaa Tuija Öberg. Palvelun käynnistäminen on selvä osoitus siitä, että nuoret koetaan tärkeänä asiakasryhmänä ja myös ryhmänä, jonka palveluita on tärkeää tarjota tavalla, joka tavoittaa nuoret heille tutuilla tavoilla ja välineillä.

Kopparin kautta voi kuka tahansa 12–28-vuotias nuori hakea vastauksia mieltään vaivaaviin kysymyksiin. Koppari auttaa löytämään sopivan palvelun ja ohjaa tarvittaessa eteenpäin henkilökohtaisen palvelun piiriin. Nuorten ohella myös nuorten omaiset ja nuorten parissa töitä tekevät voivat käyttää Kopparia apunaan. Koppari-palvelusta löytyvät Porvoon kaupungin tarjoamien palveluiden lisäksi muun muassa Työ- ja elinkeinotoimiston, Kansaneläkelaitoksen ja Porvoon sairaalan nuorille tarjoamat palvelut ja niiden yhteystiedot.

Koppari.fi -palvelu on luotu Jyväskylässä ESR-hankkeena, ja Porvoon kaupunki on ensimmäisenä ulkopuolisena kuntana liittynyt tähän palveluun. Palvelun ulkoasu ja toimintamalli noudattavat Jyväskylän kokonaisuutta, mutta teema-alueiden ja kuvattavien palveluiden määrittelyssä on huomioitu paikallisuus. Tähän työhön ovat osallistuneet nuoret ja nuorten palveluista vastaavat ammattilaiset

Chat-palvelu on yksi Porvoon omista tuoteideoista Kopparissa. Nuorisotyöntekijämme vastaavat nuorten kysymyksiin live-chatissa säännöllisesti. Jos chat on pois käytöstä, voi sen kautta kuitenkin jättää sähköpostitse viestin yhteydenottotoiveesta, kertoo Tuija Öberg.

Kopparin käyttöönoton on mahdollistanut Koulutuksellinen tasa-arvo -hankerahoitus.

By VictoriaMedia

Victoria Media - Kotimaan Uutiset, Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka. Email: kotimaanuutiset@victoriamedia.fi