Pohjanmaan poliisi otti eilen lauantaina 27.8.2016 kello 18 jälkeen Laihialta kiinni kolme henkilöä, joiden epäillään syyllistyneen Ylistarossa noin tuntia aikaisemmin tapahtuneeseen varkauteen. Poliisille tulleen ilmoituksen mukaan asianomistajan asuntoon oli tullut ainakin kaksi henkilöä, jotka eivät olleet poistuneet asunnosta käskyistä huolimatta, vaan penkoneet asunnossa paikkoja ja poistuneet lopulta paikalta kantamukset mukanaan. Kolmikko oli liikkeellä vaalealla farmari- mallisella henkilöautolla. Asunnosta anastetusta omaisuudesta ei tässä vaiheessa ole vielä yksilöityä tietoa.
Poliisi on suorittanut etsinnän epäiltyjen käytössä olleeseen ajoneuvoon ja löytänyt sieltä runsaasti anastetuksi epäiltyä omaisuutta. Omaisuutta on niin paljon, että poliisi epäilee tekoja olevan useampia nyt esille tulleen Ylistaron tapauksen lisäksi.
Mikäli asuntoosi on tunkeuduttu samalla tavalla viime päivien aikana ja sisältä asunnosta on anastettu jotakin omaisuutta, Pohjanmaan poliisi pyytää ilmoittamaan tietosi Pohjanmaan poliisin tilannekeskuksen vihjenumeroon p. 0295-440513.