fida_10x15-534x356

Lähetys- ja kehitysyhteistyöjärjestö Fida International ry aloittaa yt-neuvottelut. Neuvottelujen piiriin kuuluvat Fidan ulkomaanhenkilöstö ja Helsingissä sijaitsevan pääkonttorin henkilöstö eli kaikkiaan 110 tehtävää.

Fida lähetystorit ja pääkaupunkiseudun lajittelukeskus eivät sen sijaan kuulu yt-neuvottelujen piiriin.

Neuvotteluissa etsitään neljän miljoonan euron vuotuisia säästöjä. Henkilöstön vähennystarve on noin 30 henkilöä.

Yt-neuvottelujen taustalla ovat valtion kaavailemat kehitysyhteistyön ja humanitaarisen avun tukien leikkaukset.

Rajut tukien leikkaukset uhkaavat Fidan useita hankkeita, joissa autetaan muun muassa 160 000 haavoittuvassa asemassa olevaa lasta ja nuorta.

Fida International ry on Suomen helluntaiseurakuntien omistama, vuonna 1927 perustettu lähetys- ja kehitysyhteistyöjärjestö. Fidan ja helluntaiseurakuntien työ ulottuu yli 50 maahan. Suomessa Fida tunnetaan myös Fida lähetystoreista.

Fida on saanut valtion kehitysyhteistyötukea vuodesta 1974 ja humanitaarisen avun tukea vuodesta 1984. Kehitysyhteistyössä Fida on yksi ulkoministeriön kumppanuusjärjestöistä.

By VictoriaMedia

Victoria Media - Kotimaan Uutiset, Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka. Email: kotimaanuutiset@victoriamedia.fi