colourcheck proof : peter hamlin

IKEA pyytää kaikkia PATRULL-turvaportin ostaneita asiakkaita poistamaan tuotteen välittömästi käytöstä ja palauttamaan sen lähimpään IKEA-tavarataloon täyttä hyvitystä vastaan.

IKEA on saanut tietoonsa tapauksia, joissa PATRULL-turvaportin kiinnitys on yllättäen avautunut ja lapsi on pudonnut alas portaita. Jotkut tapauksista ovat vaatineet lääkärin hoitoa. Suomessa vastaavia tapauksia ei ole raportoitu. Ulkopuolisen tahon tekemässä tutkimuksessa on selvinnyt, että portin kiinnitysmekanismi ei ole täysin luotettava ja voi aiheuttaa pienille lapsille vaaratilanteen siitä huolimatta, että tuote on testattu ennen käyttöön hyväksymistä ja täyttää kaikki sitä koskevat lait sekä standardit.

pe306166_lowres

 

”IKEA noudattaa lastentuotteiden turvallisuuden suhteen aina nollatoleranssia. Haluamme tarjota lapsille vain turvallisia ja terveellisiä tuotteita, ja meille lapset ovat maailman tärkeimpiä ihmisiä. Kun saamme tiedon mahdollisesta turvallisuuspuutteesta tuotteessamme, toimimme heti. Emme hyväksy sitä, että tuotteemme käyttämiseen liittyisi minkäänlaista riskiä, ja siksi vedämme välittömänä varotoimenpiteenä PATRULL-turvaportit pois markkinoilta”, sanoo Maria Thörn, joka työskentelee IKEA of Swedenillä lastentuotteiden Business Area Managerina.

IKEA ei halua vaarantaa lasten turvallisuutta ja pyytää siksi kaikkia PATRULL-turvaportin ostaneita asiakkaita poistamaan tuotteen välittömästi käytöstä sekä palauttamaan sen lähimpään IKEA-tavarataloon täyttä hyvitystä vastaan.

PATRULL-, PATRULL KLÄMMA- ja PATRULL FAST- turvaportit ovat olleet myynnissä kaikilla IKEA-markkina-alueilla. Palautus ei edellytä ostokuittia, ja tuotteiden hinta hyvitetään asiakkaalle. Lisätietoa IKEA-asiakaspalvelusta (09 3482 9400) ja osoitteesta IKEA.fi

By VictoriaMedia

Victoria Media - Kotimaan Uutiset, Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka. Email: kotimaanuutiset@victoriamedia.fi