Kelan korvaamia taksimatkoja Uudellamaalla ei ole saatu sopimuksen edellyttämälle tasolle. Tämä on näkynyt asiakkaille ruuhkina taksien välityskeskuksessa sekä myöhästymisinä ja toteutumattomina matkoina. Kela ja Helsingin-Uudenmaan Taksit Oy ovat päättäneet päättää sopimuksensa siirtymäajan jälkeen.

Kela alkaa valmistella uutta kilpailutusta välittömästi. Alustavasti on sovittu, että tuleva palveluntarjoaja tai palveluntarjoajat aloittavat Kelan korvaamien taksimatkojen hoitamisen huhtikuussa 2019.

Helsingin-Uudenmaan Taksit Oy hoitaa Kelan korvaamat taksimatkat toistaiseksi nykyisen  sopimuksen mukaisesti. Asiakkaat tilaavat taksin edelleen samasta alueellisesta tilausnumerosta.

Kelan ja Helsingin-Uudenmaan Taksit Oy:n edustajien mielestä tärkeintä on nyt turvata asiakkaiden palvelut.

By VictoriaMedia

Victoria Media - Kotimaan Uutiset, Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka. Email: kotimaanuutiset@victoriamedia.fi