Korkein oikeus (KKO) on tänään antamallaan tuomiolla hylännyt laitonta nettiuhkausta koskeneen syytteen. Internetin keskustelupalstalla esitetty uhkaus oli kohdistunut muun muassa silloisiin pääministeri Matti Vanhaseen ja valtionvarainministeri Jyrki Kataiseen. 

Helsinkiläisen vuonna 1964 syntyneen miehen julkaisema kirjoitus ei ollut päätynyt uhattujen henkilöiden tietoon. Sen sijaan kirjoitukseen oli kiinnittänyt huomiota poliisi, joka oli toimittanut sen valtioneuvoston turvallisuusviranomaisille. Syyttäjä vaati kirjoittajalle rangaistusta laittomasta uhkauksesta, sillä uhkauksen kohteeksi joutuneilla oli hänen mukaansa ollut perusteltu syy pelätä henkilökohtaisen turvallisuutensa olevan vakavassa vaarassa.

KKO:n mukaan kirjoitukselle ei voitu antaa siihen sisältyneiden vakavien uhkausten vuoksi sananvapauden suojaa. KKO katsoi myös, että keskeisten poliittisten johtohenkilöiden henkilökohtaiseen turvallisuuteen kohdistuvilla uhkauksilla joka tapauksessa loukataan vakavalla tavalla demokraattista järjestelmää. Laitonta uhkausta koskevaa säännöstä tulkittaessa oli kuitenkin otettava huomioon rikoslaista ilmenevä laillisuusperiaate. Sen mukaan rikokseen syylliseksi saa katsoa vain sellaisen teon perusteella, joka tekohetkellä on laissa säädetty rangaistavaksi. 

Nyt kysymys oli tilanteesta, jossa suojeluvastuussa oleville henkilöille oli välittynyt tiedoksi internetissä julkaistu uhkauksia sisältänyt kirjoitus. Uhatut henkilöt itse eivät kuitenkaan olleet lain edellyttämällä tavalla tietoisia kirjoituksesta eivätkä siten olleet pelänneet henkilökohtaisen turvallisuutensa olleen vakavassa vaarassa. KKO katsoi, että tämän vuoksi laitonta uhkausta koskeva tunnusmerkistö ei täyttynyt ja hylkäsi syytteen. Käräjä- ja hovioikeus olivat aiemmin päätyneet samaan lopputulokseen.

By VictoriaMedia

Victoria Media - Kotimaan Uutiset, Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka. Email: kotimaanuutiset@victoriamedia.fi