47465_kuva1 47466_kuva3

Lahden Kiekkokadun Sale-myymälä (Okeroisten kaupunginosaa) yritettiin ryöstää eilen 11.5.2016 päivällä klo 14 jälkeen.

Kasvonsa peittänyt tekijä tuli myymälään, uhkasi myyjää teräaseella ja pyysi antamaan kassassa olleet rahat. Myyjä onnistui hälyttämään apua, jolloin tekijä poistui kaupasta ilman ryöstösaalista.

Asiaa tutkitaan törkeän ryöstön yrityksenä, koska teossa käytettiin teräasetta.

Tekijän tuntomerkit:

– mies

– puhui suomea

– iältään nuorehko

– hoikka

– vaatetus tumma

Tekotavan ja tuntomerkkien perusteella tekijä on todennäköisesti sama henkilö, joka maalis- ja huhtikuussa ryösti Ahtialan ja Tonttilan Siwa-myymälät.

Poliisi pyytää ilmoittamaan asiaan liittyvät havainnot Hämeen poliisilaitoksen vihjepuhelimeen 0295 414 222 tai sähköpostiin pitkakestoinentutkinta.ph.hame@poliisi.fi

By VictoriaMedia

Victoria Media - Kotimaan Uutiset, Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka. Email: kotimaanuutiset@victoriamedia.fi