Aalto-yliopiston Startup Saunassa Eldars Sharafutdinov esitteli presidentti Niinistölle e-lukemisen välineitä. Copyright © Tasavallan presidentin kanslia Copyright © Tasavallan presidentin kanslia

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö tutustui Aalto-yliopistoon ja sen yrittäjyyttä tukevaan toimintaan tiistaina 21. toukokuuta Espoon Otaniemessä.

”Me koulutamme Suomen tulevaisuuden rakentajia”, Aalto-yliopiston rehtori Tuula Teeri sanoi esitellessään presidentille yliopiston missiota. Vahvuuksiin keskittyminen on  yliopistolle olennaista sen pyrkiessä pyrittäessä opetuksen huipulle. Tavoitteena on tiivis ja tuottava yhteistyö yritysten kanssa. Aalto-yliopiston kansainvälisyydestä ja houkuttelevuudesta kertoo, että kolmasosa professoreista on ulkomaalaisia. Se tekee myös yhteistyötä mm. Stanfordin yliopiston kanssa.

Presidentti Niinistö kiersi  tutustumassa opiskelijoiden käynnissä oleviin projekteihin. Aalto Design Factory -osaamispajalla presidentti tutustui mm. Helsingin pyöräilykulttuuria edistävään Helsinki on Tires -projektiin.

Startup Sauna on puolestaan Aalto-yliopiston kiihdyttämöohjelma aloittaville yrittäjille. Presidentti Niinistö oli kiinnostunut, miten nuoria yrittäjiä ”coachataan” eli valmennetaan oman yrityksensä kehittämisessä ja markkinoille viemisessä. Head Coach Ilkka Kivimäki kertoi, että kymmenet ”coachit” auttavat yrittäjää löytämään oikeat asiakkaat ja parantamaan yritysmalliaan. Vaikka coachien kaikki mielipiteet eivät olisikaan aina oikeita, yrittäjälle syntyy vuorovaikutuksen kautta selkeä näkemys, Kivimäki kertoi.

Startup Saunassa presidentti Niinistölle esittelivät toimintaansa mm. VRT Finland, joka tekee vedenalaista tutkimus- ja tarkastustyötä ja  yritykseen Fastr, joka kehittää e-lukemisen välineitä.

Aalto-yliopisto aloitti toimintansa 2010. Se muodostuu kuudesta korkeakoulusta. Opiskelijoita yliopistossa on noin 20 000.

By VictoriaMedia

Victoria Media - Kotimaan Uutiset, Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka. Email: kotimaanuutiset@victoriamedia.fi