Rottahavainnot lisääntyneet Porvoossa – torjuntavastuu kiinteistön omistajalla
Porvoon ympäristöterveydenhuoltoon on kesän 2019 aikana tullut runsaasti yhteydenottoja eri puolilta Porvoota rottiin liittyen.
Viimeksi torjuntatoimenpiteitä on tehty aivan Porvoon keskustassa Runebergin puistossa. Alueelle on muun muassa asetettu myrkkysyöttiasemia. Rottatorjuntaa on tehty yhteistyössä alueella olevien taloyhtiöiden, toimijoiden ja jätehuolto yrityksen sekä puistosta vastaavan Porvoon kuntatekniikan kanssa. Torjuntaa jatketaan toistaiseksi.
– Kun jäteastiat ovat ehjät, ja rottien pääsy ruokalähteisiin on estetty, kelpaa rotille myös myrkkysyötit ja epäkohta kyllä poistuu, toteaa Porvoon kaupungin terveystarkastaja Tomi Jormanainen.
Rotta on hyvin sopeutuvainen ja on laajalti levinnyt kaikkialle missä ihmisiäkin asuu. Usein rottien runsaan esiintymisen syynä ovat puutteet jätehuollossa ja kompostoinnissa. Myös lintujen asiattomasta ruokinnasta voi seurauksena olla jyrsijäongelma.
Näin torjut rottia
Torjunnan järjestäminen on aina kiinteistön tai alueen omistajan vastuulla.
Torjuntatoimenpiteiden onnistumiseksi tulee kaikkien kiinnittää huomiota seuraaviin asioihin:
- kiinteistön jätehuolto on kunnossa (jäteastiat ovat ehjät ja puhtaat)
- tarkista että ruokakompostit ovat rakenteeltaan tiiviitä ja ehjiä
- pidä piha-alue siistinä ja kerää esim. omenat säännöllisesti pois
- avokompostoida saa vain puutarhajätettä, kuten puiden lehtiä, risuja
- älä välivarastoi ruokajätteitä esim. parvekkeella tai terassilla
- jos ruokit runsaasti lintuja, ruokit samalla helposti myös rottia
Jos havaitset rottien pesiytyneen omalle pihalle, tai siellä olevien piharakennusten alle, ryhdy heti torjuntatoimenpiteisiin. Tärkeintä on estää rottien ravinnon saanti.
– Rottia voi torjua itse loukuttamalla, mutta myrkkyjen käyttö on luvanvaraista ja tällöin tulee turvautua ammattituholaistorjujan apuun, Tomi Jormanainen neuvoo.
Ohjeita rottien torjunnasta saa kunnan terveystarkastajilta. Ympäristönsuojelutarkastajat neuvovat kompostoinnista sekä jätteiden oikeasta käsittelystä.
Lue myös:
https://www.porvoo.fi/rotta-on-sopeutunut-hyvin-ihmisen-elinymparistoon