kotimaanbanneri

Eduskunnan suuri valiokunta sai kokouksessaan 8. huhtikuuta ulkoministeri Timo Soinin (ps.) sekä liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk.) selvitykset tulevista EU:n ministerikokouksista. Valiokunta hyväksyi myös eduskunnan kannat direktiiviehdotuksiin, jotka koskevat julkisen sektorin verkkopalveluiden saavutettavuuden parantamista sekä tietojenvaihtoa rikosasioissa.

Ministeri Soini selvitti valiokunnalle epävirallista eurooppaministerikokousta, jossa keskustellaan päämiesten Eurooppa-neuvoston valmistelu- ja seurantakäytännöistä sekä seuraavan EU:n rahoituskehyskauden valmisteluista. Valiokunnan keskustelussa nostettiin esiin mm. rahoituskehysten sisäinen joustavuus, kun etenkin muuttoliiketilanne on luonut uusia menotarpeita. Keskustelua käytiin myös nykyisellään 7-vuotisen rahoituskehyskauden pituuden tarkoituksenmukaisuudesta.

Ministeri Berner osallistuu epäviralliseen liikenne- ja ympäristöministerikokouksen, jonka teemana on älykäs ja kestävä liikkuminen etenkin tieliikenteen automatisaation näkökulmasta. Valiokunnan puheenvuoroissa toivottiin, ettei lainsäädäntö muodosta tarpeettomia esteitä digitaalisille innovaatioille. Esiin nostettiin myös kansallisten ja unionitason digitaalisuutta edistävien toimien samansuuntaisuuden tärkeys. Liikenneministerien keskustelunaiheena on myös, millaiset vaikutukset liikenteeseen aiheutuvat Schengen-alueen rajatarkastuksista ja muuttoliiketilanteesta yleisesti. Ympäristöasioiden osalta ovat esillä keinot tieliikenteen sekä kansainvälisen lentoliikenteen ja merenkulun päästöjen vähentämiseksi.  

Julkisen sektorin elinten verkkosivujen saavutettavuutta koskevan direktiiviehdotuksen osalta suuri valiokunta päätti eduskunnan hallintovaliokunnan mukaisesti yhtyä valtioneuvoston kantaan. Asiaa koskevat neuvottelut ovat kesken, mutta tavoitteena on, että direktiivin toimeenpano edistää kansalaisten yhdenvertaisuutta digitaalisten palvelujen hyödyntämisessä.

Suuri valiokunta yhtyi eduskunnan lakivaliokunnan mukaisesti valtioneuvoston kantaan myös asiassa, joka koskee direktiiviehdotusta kolmansien maiden kansalaisia koskevasta tietojenvaihdosta. EU:n jäsenvaltioiden välinen rikosrekisteritietojen vaihto ja sitä koskeva ECRIS-rekisteritietojärjestelmä on tarkoitus laajentaa koskemaan myös EU:n jäsenvaltioissa rikostuomion saaneita kolmansien maiden kansalaisia. Suomi suhtautuu direktiiviehdotuksen rikollisuuden ja terrorismin torjuntaan tähtääviin tavoitteisiin lähtökohtaisesti myönteisesti. Kolmansien maiden kansalaisia koskevien tietojen tallentamisvelvollisuuksien tulee kuitenkin olla oikeasuhtaisia, hyväksyttäviä ja tarpeellisia.

Valiokunnassa oli esillä lisäksi epävirallinen energiaministerikokous, jonka pääteemana on EU:n uuden sähkömarkkinamallin kehittäminen ja alueellinen yhteistyö.

Valiokunta sai myös selvityksen tulevasta maatalous- ja kalastusneuvostosta, joka jatkaa keskustelua maatalousmarkkinoiden vaikeasta markkinatilanteesta ja sitä koskevista toimenpiteistä.  Valiokunnan keskustelussa nostettiin esiin Venäjän vastapakotteiden vaikutukset suomalaiselle tuotannolle.

By VictoriaMedia

Victoria Media - Kotimaan Uutiset, Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka. Email: kotimaanuutiset@victoriamedia.fi